2

 dddddddd

Jedną  z nich było pożegnanie lata ipowitanie Pani Jesieni, która zawitała u nas 24.09.14r. Odwiedziła każdą z grup, zachęcając do wspólnej zabawy. Nasza grupa wykonała dla niej szal z liści które wcześniej ozdobiliśmy. Następnie wszystkie grupy na czele z pięknie przystrojoną Panią Jesienią przemaszerowały uliczkami naszego miasta. Na koniec nasz gość obdarował wszystkich pysznymi owocami - darami jesieni.  Wizyta ta długo pozostanie w naszej pamięci.

IMG 2995


                                                                                                                                                                                                              

3
 
 
Kolejnym ważnym wydarzeniem było spotkanie z policjantamiktóre odbyło się 26.09.14r. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się wieleo zasadach bezpieczeństwa na drodze, w domu, podczas pobytu w ogrodzie itp. Ponadto dzieci miały okazję do rozmowy z policjantami na interesujące je tematy. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały od policjantów odblaskowe naklejki „bezpieczny przedszkolak”.
 
 
 
 
 
 

           Dwa razy w tygodniu bierzemy udział w zajęciach dodatkowych podczas których rozwijamy się muzycznie oraz kształtujemy poczucie rytmu, a także poprzez zabawę uczymy się języka angielskiego.

  • -rytmika- każdy piątek o godz. 9:40
  • -język angielski- każdy czwartek o godz. 10:40

 09.10.14r. (czwartek) nasza grupa będzie obchodziła „Dzień Marchewki”.W dniu tym wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorzepomarańczowymKażde dziecko przyniosło ze sobąmarchewkęz której podczas zajęć stworzyło swojego marchewkowego stworka”. Ponadto poznaliśmy wygląd i przeznaczenie tego warzywa i skosztowaliśmy przetworów zmarchewki. Na koniec zabawy odbył sięmarchewkowy taniec.

 IMG 3490

4

5

30.10.14r. nasza grupa obchodziła„Dzień Małego Odkrywcy”.W tym dniu dzieci bawiły sięw podchody i szukału skarbów. Kierując się strzałkami odnajdywały koperty z zadaniami do wykonania. Podczas pierwszego zadania każde z dzieci miało odnaleźć na terenieprzedszkolnego ogrodu po 3 jesienne listki i określić ich kolor. Następnie za pomocą lup dzieci szukały w trawie owadów. Kolejne zadanie wymagałosprawności i zwinności. Polegało ono na przebiegnięciu wokół piaskownicy 3 razy w jak najkrótszym czasie. Ostatnie, najważniejsze zadanie dla  Małego Odkrywcy to odszukanie skarbu, którym okazał się być kosz pełen słodyczy. Po wesołej i ciekawej zabawie dzieci otrzymałyMedale Małego Odkrywcyi podzieliły „słodki skarb” między sobą.

IMG 5738

A już niedługo czeka nas uroczystość, która  jest już tradycją naszego przedszkola -"Pasowanie na przedszkolaka".Jest to uroczystość niezwykle ważna dla społeczności przedszkolnej, a przede wszystkim dla rodziców dzieci nowo przyjętych do przedszkola. Oni z dużym przejęciem oczekują tego dnia. Mimo, iż odbędzie się on dopiero12 listopadajuż uczymy się wierszyków i piosenek, przygotowujemy zaproszenia  i tekst przyrzeczenia.

66

Tekst przyrzeczenia:

My dzieciaki przyrzekamy:

- Być dobrymi przedszkolakami

- Nie grymasić i nie szlochać

- Zawsze swoje panie słuchać

- Grzecznie bawić się i fikać

- W mig zajadać z talerzyka

- Nauczymy się dziękować

- I porządnie się zachować

- Od dziś zawsze być zuchami

- I dobrymi kolegami

ZAPROSZENIE

My trzylatki
Małe dziatki
Do przedszkola juz chodzimy
Wspólnie razem się bawimy
Szybko już, nadchodzi chwila miła
By z nas przedszkolaków uczynił.

Dnia 12.11.14r. dzieci, które pierwszy raz we wrześniu przekroczyly próg naszego przedszkola zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków podczas "Pasowania na Przedszkolaka". Na to ważne w ich życiu wydarzenie zaprosiły swoich rodziców oraz panią Dyrektor, która przywitała gości, po czym rozpoczęła się część artystyczna. Dzieci zaprezentowały swoje umiejtności recytatorskie, muzyczne oraz taneczne. Po prezentacji artystycznej maluszki - "Mali Odkrywcy"- złożyły przyrzeczenie, którego treść zamieściliśmy powyżej. Po uroczystym przyrzeczeniu pani Dyrektor dokonała pasowania przez dotknięcie każdego dziecka piórem. Następnie wychowawczynie wręczyły dzieciom dyplomy i medale. Na zakończenie uroczystości na dzieci i ich rodziców czekał poczęstunek przygotowany przez mamy. Podczas uroczystości rodzice mieli okazję poznać panującą w przedszkolu atmosferę radości, przyjaźni i zaufania.


WITAMY W GRONIE PRZEDSZKOLAKÓW! :) 

pasowanie


 Dnia 17.11.14r. naszym gościem był kapelmistrz OSP Toporzysko -pan Janusz Gałka. Na początku wizyty "Mali Odkrywcy" dowiedzieli się, na czym polega  pracakapelmistrza, co to jest orkiestra i jak funkcjonuje. Następnie nasz gość zaprezentował instrumenty oraz sposób grania na nich: bęben, flet, talerze, saksofon, trąbka itd. Dzieci miały możliwość zagrania na wybranym przez siebie instrumencie. Na zakończenie pan Gałka ustawił dzieci wszyku paradnymi nauczył je maszerować jak prawdziwa orkiestra. 


To spotkanie zainspirowało dzieci do zabaw muzycznych z wykorzystaniem instrumentów dodstępnych

w przedszkolu. 

tytyty

andrzejki

✩ "Hokus - pokus, mary- dary,

niech się spełnią andrzejkowe czary!" 

Tym hasłem rozpoczęliśmy naszą zabawę andrzejkową. Dzieci przyszły tego dnia w pięknych kostiumach, które miały okazję zaprezentować  podczas tańca. Każde z nich wyszło na środek i przedstawiło postać w którą się wcieliło. Następnie dzieci usiadły w kręgu a wychowawczyni w kilku zdaniach przedstawiła historię andrzejkowych wróżb. Po tym krótkim wstępie zaczęła się prawdziwa zabawa! Mali Odkrywcy mieli okazję poznać tradycyjne, andrzejkowe wrózby, takie jak lanie wosku, czy układanie bucików jeden za drugim aż do progu drzwi. Ponadto poznali sekrety "tajemniczego pudełka" oraz mogli zajrzeć w swoją przyszłość dzięki zabawie z rzucaniem grosika do miski czy losowaniem przedmiotów oznaczających różne zawody.

Dzieci świetnie się bawiły, a na zakończenie naszej magicznej zabawy otrzymały cukierki z wróżbą.

pf 1417254668

10592917

6-Mikoajki--5000 

6-Maych-Odkrywcw-9524 

5 grudnia 2013 r. Mali Odkrywcy od samego rana nasłuchiwali dźwięku dzwoneczka, który corocznie zwiastuje przybycie wyczekiwanego gościa -Świętego Mikołaja.


Gość wraz ze swoimipomocnikamidotarł na czas. Gdy tylko pokazali się w drzwiach na wszystkich buźkach pojawił się piękny uśmiech. Mikołaj przygotował dla każdego pięknyprezent,po który należało zgłosić się osobiście. Początkowo dzieci podchodziły doMikołajaz niepewnością, lecz po krótkiej rozmowie nabierały pewności siebie. Następnie miały okazję do zabawy z pomocnikami Świętego Mikołaja. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia. Dzieci z ogromną radością zaprosiłyMikołajana przyszły rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

pf 1417860191

13823 741231205961304 8994556829897210086 n

1507082 741234865960938 8071865785778725611 n

BOMBKI MAŁYCH

ODKRYWCÓW

bombki-choinkowe 72497

Dnia 15.12.14r. Mali Odkrywcy uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystów z pracowni "ARMAR - Bombkarnia Kraków". Dzieci na podstawie filmu miały okazję dowiedzieć się, jak powstają bombki. Następnie mogły wykorzystać zdobytą wiedzę aby stworzyć swoje własne, niepowtarzalne ozdoby, które mogły zabrać do domu i umieścić na choince.

pf 1419676301

"Przybieżeli do

 Betlejem pasterze..." 

kolednicy


tymi słowami rozpoczęliśmy wspólne kolędowanie pod tytułem "Kolędujmy wszyscy wraz" w którym udział wzięły wszystkie dzieci. Przy akompaniamencie naszego gościa- pana Gałki, kapelmistrza orkiestry w Toporzysku- wspólnie śpiewane kolędy rozbrzmiały w całym przedszkolu, wprowadzając świąteczną atmosferę.

pf 1419677855

ząbek-237x300 

 Dowiedzmy się więcej o naszych ząbkach!

Mali Odkrywcy mieli niezwykłą okazję do kolejnej przygody! Tym razem odwiedziła nas pani Dorota Stefańczyk-Gruszkowska, która jest dentystką. I ponownie poza wieloma niezwykłymi zabawami dzieci zdobyły bardzo potrzebną wiedzę. Pani stomatolog nauczyła je jak dbać o swoje ząbki. Pomógł jej w tym gość specjalny:

Pan Ząbek

10921833 760241117393646 1328395014 n

Każdy z Małych Odkrywców miał okazję sprawdzić jego piękne, białe ząbki specjalnym przyrządem. Przy okazji nasz ekspert przekazał im drobne wskazówki na temat tego, jak należy myć zęby, jakie wykonywać ruchy i ile czasu powinno to zajmować. Dzieci świetnie się przy tym bawiły:

10893747 760240514060373 673046808 n

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

10904689 760240507393707 1991486168 n

To była kolejna lekcja łącząca przyjemne z pożytecznym! Mamy nadzieję, że dzięki tej wizycie dzieci będą chętnie odwiedzać gabinety stomatologiczne.

Dziękujemy pani Dorotce!

10933158 760240484060376 1125726244 n

10913060 760240487393709 240919447 n

1422372666 e6e8805e 1422372677

Organizowanie uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka - jednego z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających spotkań- to już tradycja naszego przedszkola. Jest to moment w którym dziadkowie ze łzą w oku oglądają swoje wspaniałe wnuki, które z zapałem i radością starają się uczcić ich święto.

I tak było 21.01.15r. w grupie Małych Odkrywców. Już od rana tego dnia dzieci były podekscytowane, często pytały „Kiedy przyjdą goście?”. Kiedy sala była pełna, dzieci wprawdzie z dozą nieśmiałości, lecz i pięknymi uśmiechami na twarzach wystąpiły recytując wiersze i śpiewając piosenki. Owacjom nie było końca.

Po występie dzieci zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły swoim wspaniałym babciom i dziadkom drobne upominki. Dzień ten na długo zostanie w pamięci dzieci i przybyłych gości.

Dziękujemy wszystkim za obecność a rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości!

pf 1422372488

10966490 775802159170875 1493870501 n

10966977 775802169170874 282793745 n

babcia

cooltext1924694926

15.02.2015r.- Mali Odkrywcy uczestniczyli w wielkim balu karnawałowym, który odbył się w Domu Strażaka. Dzieci przebrane za bajkowe postacie pięknie prezentowały się na walntynkowym tle.W czasie balu na dzieci czekały liczne atrakcje , m.in. malowanie twarzy, piękne prezenty, walentynkowy tort oraz tradycyjny deszcz balonów. 

Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie balu.

Wychowawczynie:

Agata Bachul

Beata Biela

mali

mali2

mali3

mali4

mali5

dziec3i

Rozwijamy zainteresowania muzyczne i ruchowe podczas zajęć rytmicznych. Sprawiają nam one wielką radość i przyjemność!

437-9-pl-6edaff7593e672faa171d05201c9aa70

Zakładamy hodowlę roślin w naszym kąciku przyrody!

Winnie-the-Pooh-Disney-Clip-Art-Animated-ClipArt-3

Hodowla roślin wdraża dzieci do pracy i obserwacji przyrodniczych. Mali Odkrywcy w kąciku przyrody z pomocą nauczycielek zasiali owies, posadzili kwiaty i warzywa w doniczkach:

sadzonki

sadzonki6

Teraz codziennie obserwują ich wzrost. Dzieci wiedzą, że rośliny potrzebują dużo wody i światła, dlatego często je podlewamy. Śledzenie wzrostu roślin dostarcza dzieciom wiele wrażeń estetycznych i radości.

sadzoonki3

sadzonki5

sadzonki2

cooltext115865180795070

Mali Odkrywcy wspólnie z pozostałymi grupami wyruszyli w kolorowym korowodzie na poszukiwanie wiosny:

wiosna

wiosna8

wiosna2

wiosna3

 wiosna7

golden-bird

Bajka o Złotym Ptaku

25.03.2015r. w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk kukiełkowy pt. "Bajka o złotym Ptaku". Dzieci z zaciekawieniem oglądały spektakl:

przedstawienie

przedstawienie8

przedstawienie6

Z przedstawienia dzieci wyniosły wiele przydatnych wskazówek, między innymi to, że warto jest być dobrym człowiekiem i słuchać rad innych.

dzieci

Kwiaty z bibuły

27.03.15r. rozstrzygnięto konkurs rodzinny "Kwaity z bibuły". Wzięło w nim udział 8 Małych Odkrywców:


Kubuś Sałachna

Maja Gacek

Teoś Radoń

Mikołaj Niedziela

Laura Żądło

Madzia Kołodziej

Danusia Mirczak

Milenka Szyszkiewicz

Wszystkie prace spełniały określone regulaminem kryteria i były rownie piękne, dlatego też wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Prace konkursowe stały się elementem dekoracyjnym naszego przedszkola.

pf 1428246577

Spotkanie z jordanowską poetką i gawędziarką- paniąIreną Stopą

30.03.15r. nasze przedszkole odwiedził specjakny gość- pani Irena Stopa. Opowiedziała nam o wielkanocnych tradycjach naszego regionu. 

pani

pani3

pani4

naklejka-dzungla-002 1458

NASZA WŁASNA DŻUNGLA

Ulubiona zabawa Małych Odkrywców zainspirowała nas do stworzenia kolorowej, pełnej zwierząt dżungli! 

dżungla

dżungla10

dżungla12

Sadzimy drzewka w naszym ogrodzie przedszkolnym

Mali Odkrywcy nauczyli się jak sadzić drzewka. Wraz ze swoimi nauczycielkami zasadzili w ogrodzie 6 młodych tui. Zostały one zakupione z pieniędzy uzyskanych od rodziców za zdjęcia z różnych, przedszkolnych wydarzeń.

Dziękujemy!

drzewka

drzewka2

sadzimy

sadzimy1

drzewka3

cooltext118591355088718

12.05.15r. obchodziliśmy w naszej grupieDZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorze niebieskim. Najpierw poznały jej wygląd, dowiedziały się gdzie rośnie i czego jest symbolem.

niezapominajki7

niezapominajki8

Następnie wykonały prace plastyczne- wypełniły kontury kwiatka bibułą.

niezapominajki5

Na koniec Mali Odkrywcy wyruszyli w poszukiwaniu niezapominajek.

niezapominajki

niezapominajki2

niezapominajki4

Dziekujemy paniAgacie Płaszczza zaproszenie do swojego ogródka, gdzie mogliśmy podziwiać te piękne kwiaty.

Księżniczka Gryzelda

21.05.2015r. Mali Odkrywcy zostali zaproszeni do Gimnazjum w Jordanowie na spektakl pt. "Księżniczka Gryzelda". Dzieci z zaciekawieniem obejrzały przedstawienie, po którym uczniowie gimnazjum zaprosili je do wspólnej zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

Dziękujemy za mile spędzony czas!

bajka

bajka1

bajka2

bajka3

bajka4

bajka5

Piknik Rodzinny

26.05.2015r. w naszym przedszkolu tradycyjnie odbył się "Piknik Rodzinny". Niestety z powodu deszczowej pogody nie mogliśmy zorganizować go w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dlatego też rodzice i dzieci zostali zaproszeni do sal, gdzie zorganizowano poczęstunek a dzieci wręczyły rodzicom niespodzianki z okazji Dnia Mamy i Taty.

piknik

pknik3

pknik4

Następnie udaliśmy się do hali w gimnazjum. Tam odbyła się część artystyczna. Dzieci wystąpiły wygłaszając wierszyki i śpiewając piosenki.

pknik5


Na koniec odbyły się wspólne tańce przy muzyce zespołu "Contra" z Suchej Beskidzkiej.

piknik5


Dziękujemy rodzicom za przybycie na naszą uroczystość!

bocianek

Dzień Bociana

29.05.2015r. Mali Odkrywcy obchodzili Dzień Bociana. Podczas zajęć dzieci poznały wygląd bocianów i ich zwyczaje. Nauczyły się także piosenki pt. "Kle, kle, boćku".

bocianki2

bocianki4

Następnie udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu bocianów, niestety nie udało nam się żadnego zauważyć.

bocianki

Klub Seniora dla Małych Odkrywców

Dnia 08.06.15r. gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli "Klubu Seniora" w Jordanowie. 

senior 1

Wręczyli oni Małym Odkrywcom upominki z okazji Dnia Dziecka- piękne, własnoręcznie wykonane pluszowe koniki.

Bardzo dziękujemy!

konik

senior2

senior3

Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy! :)

Zakończenie roku szkolnego

2014/2015

 

26.06.2015r. zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015.  Z tej okazji dzieci wystąpiły recytując wiersze i śpiewając piosenki.

Życzymy wszystkim udanych wakacji, do zobaczenia we wrześniu!


zakończenie3

 zakończenie6

 

 zakończenie9

zakończenie10

zakończenie11

ilustracja lato1